Léčebná syrovátka

Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů a tvarohu, která zbude po vysrážení mléka. Tajemství syrovátky tkví ve vysokém obsahu kvalitních a lehce stravitelných bílkovin, laktózy a celé řady vitamínů a minerálních látek.

Jedná se o žlutozelenou tekutinu, která se však prodává především v sušené podobě - ve formě bílého prášku. Po rozmíchání tohoto prášku v teplé vodě, získáte nápoj podobný mléku, který je hojně využíván jako podpůrný prostředek při hubnutí, snižování cholesterolu, detoxikaci organismu, ale i při posilování a tvarování svalů či stavbě zubů a kostí.

Syrovátka je výborným zdrojem vitamínů skupiny B - B1, B2, B6, B12, kyseliny pantothenové, biotinu, ale i vitaminů C i A. Z minerálů pak lidský organismus nejvíce ocení draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník a zinek. Draslík pomáhá v boji proti celulitidě, lecitin snižuje hladinu cholesterolu v krvi, L-karnitin pak pomáhá s únavou a vláknina reguluje zažívání.

Účinky syrovátky

Snížení cholesterolu - látky obsažené v syrovátce se podílí na regulaci krevního tlaku a snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Správné trávení - laktóza obsažená v syrovátce působí jako prebiotikum, jež je předpokladem pro růst probiotických bakterií. Ty mají v procesu zažívání zásadní význam. Pokud jsou bakterie v rovnováze, nedochází k přemnožení těch "nepřátelských" bakterií a virů, které mohou být původci onemocnění, a správně funguje i imunitní systém člověka. Podporuje peristaltiku střev a díky tomu je syrovátka vhodná při zácpě.

Detoxikace těla - odstraňuje škodliviny a toxiny z našeho těla.

Prevence srdečně - cévních onemocnění - látky obsažené v syrovátce se podílí na regulaci krevního tlaku a snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Boj s rakovinou - dle provedených studií bylo prokázáno, že látky obsažené v syrovátce mohou zastavit růst rakovinných buněk a v procesu chemoterapie naopak chrání zdravé buňky před poškozením.

Léčba problematické pleti - už v minulosti ji ženy používaly pro mytí pokožky, pro její zjemnění a prevenci akné. Dokáže regulovat pH pokožky a je výborným prostředkem, jak zmírnit potíže s ekzémy, lupénkou a problematickou pletí vůbec. Syrovátku můžete přidávat do koupelí nebo si smícháním s vodou připravit výživnou masku, kterou pak aplikujete plošně, nebo dle potřeby na postižená místa.

Zasytí, což je vhodné při hubnutí - syrovátka obsahuje bílkoviny, které dokáží člověka nasytit a potlačit tak pocit hladu na dlouhou dobu. Příznivý vliv na hubnutí má také obsažený vápník a laktóza.

Posiluje nervovou soustavu - při stresu se uplatňuje tryptofan, obsažený ve značné míře v syrovátkových bílkovinách (především v laktalbuminu), který se přeměňuje hydroxylací a dekarboxylací na serotonin - hormon dobré nálady.

Další účinky syrovátky:

  • eliminuje záněty žaludku a střev
  • podporuje činnost ledvin
  • upravuje látkovou výměnu
  • dodává tělu důležité minerály
  • je nízkokalorickým nápojem
  • pomáhá a uzdravuje v období nemoci a při zvýšené teplotě
  • pomáhá při gynekologických potížích

Syrovátka není vhodná pro děti mladší 3 let, a to především pro vysoký obsah bílkovin. To samé platí i pro lidi trpící laktózovou intolerancí a při léčbě tetracyklinovými antibiotiky.

Nejlepší je, když syrovátka projde fermentací z přítomností některých ozdravných bylin. Tehdy se v nápoji vytářejí velmi blahodárné enzymy, které prospívají našemu tělu v mnohá ohledech.